YENİ DÖNEM MİGREN TEDAVİSİ “BOTOKS”

Baş ağrısı büyük küçük herkesi etkisi altına alan bir rahatsızlıkken migren, sosyal ve iş hayatını olumsuz yönde etkileyen hatta çoğu zaman hayat üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilen bir hastalık. Türkiye’de her 6-7 erişkin kişiden 1’i migrenli, her 10 migrenlinin 1’i ise kronik migrenlidir. 

Migren çoğunlukla başın bir tarafında, zonklamalı ve şiddetli ağrı biçiminde ortaya çıkan, belirgin bir nedeni bulunamayan bir hastalıktır ve başın tümünü tutan diğer baş ağrılarından farklı bir baş ağrısıdır. Kronik migren ise bir ayın en az yarısında şiddetli baş ağrısı olan ve en sık 20-50 yaş arasında gözlenen baş ağrısı tipidir. Kronik migren hastaları genellikle ses, ışığa ve kokuya karşı duyarlıdırlar ve baş ağrısı ile birlikte genellikle hastalar istifrada ederler. Kronik migren başta bireysel ve toplumsal boyutta iş gücü kaybıyla ekonomik ve yaşam kalitesinin düşmesiyle psikolojik olarak olumsuz etkileri vardır.

Hangi faktörler migreni tetikler?

Migren genellikle kalıtsaldır ve açlık, uykusuzluk, fazla uyku, psikolojik nedenler ve hormonal değişiklikler veya sıcak hava, parlak ışık, ağır kokular ve hava değişimi gibi çevresel bazı tetikleyici faktörler tarafından başlatılabilen bir hastalıktır.

Botoks ile migren tedavi edilebilir…

Botoks tedavisinin migren ağrısı sıklığını azalttığı kanıtlanmıştır ve bu durum hastalar için önemli faydalar sağlar. Botoks, çocuklar, gebelik ve emzirme döneminde olan kadınlar dışında tüm kronik migrenli hastalara uygulanabilir. Botoks ile migren tedavisi ağrı ataklarını azaltırken, yaşam kalitesini de yükseltir. Tedavide; hastanın omuz, boyun ve başının etrafındaki kaslara küçük miktarda botoks enjekte edilir. Bu tedavinin 12 haftada bir tekrarlaması gerekir. İlk tedavide baş ağrısı şikâyetleri geçmeyen hastalarda tekrarlanan tedavilerde iyileşmenin sağlandığı da görülmüştür. Dikkat edilmesi gereken nokta; kronik migrende Botoks tedavisinin doğru tanı ile bu konuda deneyimli uzmanlar tarafından yapılması gerektiğidir.