KURUMSAL

Varis Nedir

Varisler toplumda pek çok kişide görülmekte olup kişinin yaşam kalitesini bozması sebebiyle önem arz etmektedir. Varis, bacaklardaki toplardamarların genişlemesi, uzaması ve büklümlü hale gelmesidir. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Yaşla birlikte varis görülme riski artmaktadır

NEDEN OLUŞUR

Varisin oluşma nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ailesel yatkınlık olup hastaların çoğunun aile bireylerinde de görülmektedir. Hamilelerde de değişen hormonal denge sebebiyle sık görülür. Ancak doğumdan sonra birkaç ay içinde %60-70 i düzelir. Bazen de derin toplardamarların tıkalı olması sebebiyle yüzeysel toplardamarların çapları artar ve varis görünümü alırlar. Tedavi için bu damarlara dokunulmamalıdır, çünkü bunlar vücudun savunma mekanizmasıdır. Ayrıca atardamar ile toplardamarlar arasında geçişlerin oluştuğu bazı hastalıklarda da varis oluşabilir. Bu tip hastalarda altta seyreden hastalık düzeltilmelidir.

BELİRTİLERİ

Özellikle çapı 3-4 mm üzerinde olan varislerde görüntü bozukluğuna ek olarak belirgin şikayetler başlar. Uzun süre ayakta kalma ile beraber bacakta ağrı, şişme, hassasiyet oluşabilir. Hastalar bacakta sürekli bir sızlama olduğunu ve dinlenseler de kolay kolay geçmediğinden yakınırlar. Bu yakınmalar günün sonuna doğru artar ve hastalar ayakkabılarının sıkmaya başladığından şikayet ederler. Enfeksiyon gelişirse ayak bileğinde kızarma, ısı artışı ve şişlik oluşur.

TANI

En sık kullanılan yöntem Doppler Ultrasondur. Bu yöntem ağrısız olup çok kısa sürede sonuca götürmektedir.

TEDAVİ

Tedavi gerekliliği ve tipi hastaya göre değişmekle beraber.

-Varis Çorabı

-Skleroterapi (iğne tedavisi): Varisli damarın içine tıkayıcı maddeler verilir. Çapı 1-3 mm civarında olan varislerde kullanımı uygundur. Yaşam kalitesini bozmamakta ve işlem sonrası hasta yürüyerek evine gidebilmektedir.

-Lazer tedavisi: Cilt yüzeyinden verilen lazer ışınları ile çapı 1 mm altında olan varisler yok edilebilir. Kullanılan yüksek enerji cilt yanıklarına yol açabilir.

-Lazerin Damar İçine Uygulanması: Günümüzde en popüler tedavi büyük varislerin lazer ile içten kapatılmasıdır. İşlem 30 dakika-1 saat sürmekte, 1-2 saatlik istirahatten sonra hasta yürüyebilmektedir. Başarı oranı %95 in üzerindedir.

-Cerrahi tedavi: Amaç varislerin çıkartılmasını takiben kapakçıklardaki yetersizliğin giderilmesidir. Hastada kapak yetersizliği yoksa sadece varis yumaklarını çıkartmak yeterlidir. Hastalar genellikle aynı gün ayağa kaldırılıp taburcu edilir