UZUN YAŞAMIN SIRRI FİZİKSEL AKTİVİTELERDE...

Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürebilmek için stresten uzak, sebze ve meyve ağırlıklı gıdalar tüketmenin önemli olduğunu hemen hemen herkes biliyor. Ancak en az tüketilen gıdalar kadar, hareket etmeye de dikkat etmek gerekiyor. 

Teknoloji hem gündelik işlerde hem de iş hayatında daha hızlı ve pratik olmamıza yardımcı olurken büyük küçük herkesin daha az hareket etmesine de neden oluyor. Bu anlamda özellikle tüm gün masa başında çalışanların hastalıklara yakalanma riski de artıyor. Bununla birlikte bilgisayar oyunları ile gereğinden fazla vakit geçiren ve çok fazla televizyon seyreden çocuklar da sağlık problemleri ile karşı karşıya kalıyorlar. Oysa fiziksel hareketler; birçok hastalık ve sağlık sorununa yakalanma riskini azaltırken genel yaşam kalitesini de yükseltiyor.

Hareketsiz yaşam sürdüren kişilerde; kalp rahatsızlıkları, diyabet, yüksek tansiyon, kolon kanseri, depresyon ve anksiyete, obezite görülme riski fazladır. Bununla birlikte kemik, kas ve eklemler güçsüz kalacağı için ileriki yaşlarda osteoporoz görülebilir, kalça kırığı vakaları ile daha sık karşılaşılır. Tüm bu problemlere karşı savaş açabilmek için her gün en az 30 dakika orta düzeyde bir aktivite yapılmalıdır. Ancak sağlık problemi olan kişilerin egzersize başlamadan önce bir hekime başvurması önerilir.