SOĞUK HAVA KALP KRİZİ RİSKİNİ ARTIRIYOR

Soğuk ve karlı havaların yüzünü göstermeye başladığı şu günlerde uzmanlar kalp hastalarını uyarıyor:
"Soğuk havaya uzun süre maruz kalmak kalp krizini tetikleyebilir"
İyice yüzünü göstermeye başlayan soğuk havalar, kalp sağlığını olumsuz etkiliyor.  Özellikle kalp hastalarının uzun süre soğuk havaya maruz kalmasının ciddi sorunlara yol açabileceğini söyleyen Özel Medline Konya Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. M. Vedat Çaldır soğuk havada kalbin mevcut vücut sıcaklığını koruyabilmek için daha fazla kan pompaladığını ve bu nedenle kalbin daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğunu belirtti. Uzm. Dr. M. Vedat Çaldır şu bilgileri verdi:
"Hava sıcaklıklarının hızla düşmesiyle birlikte özellikle kronik kalp rahatsızlığı olan kişilerin çok daha dikkatli olması gerekiyor. Soğuk hava, damar büzüşmesini tetikleyerek damar içi basınç artışına neden olabilir ve kalbin kan akımını bozabilir. Bu durum kalp krizini tetikleyebilir. Bunun yanı sıra yüksek tansiyon hastalığı olan kişilerde de kalp sağlığını bozabilir."
KIŞIN KRİZ GEÇİRENLERİN ORANI 2 KAT ARTIYOR Uzm. Dr. M. Vedat Çaldır soğuk hava ile artan üst solunum yolu enfeksiyonlarının da kalbin yükünü ve kalp krizi riskini artırdığını ifade etti. Yapılan çalışmalara göre, kış mevsiminde kalp krizi geçirenlerin sayısında diğer mevsimlere oranla 2 kat artış yaşandığını dile getiren Uzm. Dr. M. Vedat Çaldır "Özellikle soğuk ve rüzgarlı havalarda kalp hastalarının mümkün olduğunca dışarı çıkmamalı. Gereklilik halinde ise kendisini soğuk havadan koruyacak şekilde giyinmeye özen göstermeli" dedi.
GÖĞÜS AĞRISI, SIKIŞMA VARSA...
Göğüs kafesinin ortasında birkaç dakikadan uzun süren veya başlayıp sona eren huzursuzluk, baskı,  ağırlık ve sıkışma gibi belirtilerde zaman kaybetmeden bir hekime başvurulması gerektiği konusunda hastaları uyaran Uzm. Dr. M. Vedat Çaldır "Tek veya her iki kolda, sırtta, midede veya vücudun diğer alanlarında ağrı ya da rahatsızlık, çene ağrısı ve nefes darlığı, soğuk terleme, bulantı, baş dönmesi gibi belirtiler kalp krizinin işareti olabilir.  Kalp krizi riskinin arttığı bu dönemde, hastaların daha dikkatli olmaları gerekiyor. Yukarıdaki belirtiler görülen hastaların vakit kaybetmeden en yakın hastaneye gitmesi büyük önem taşıyor" diye konuştu.
 
KALP HASTALARINA KIŞ ÖNERİLERİ...
*             Kış aylarında açık hava egzersizleri daha aza indirilmeli. Spor için kapalı mekanlar tercih edilmeli
*             Soğuktan koruyan kıyafet giyinilmeli, vücut sıcaklığının önemli bir bölümü baş bölgesinden kaybedildiğinden mutlaka baş sıcak tutulmalı
*             Soğuk havada kahve ya da sigara kullanımından kaçınılmalı
*             Bol sıvı tüketilmeli
*             İlaçlar mutlaka sabah ve akşam saatlerinde düzenli olarak alınmalı