Şiddetli baş ağrısı beyin kanaması belirtisi olabilir

Şiddetli baş ağrısı beyin kanaması belirtisi olabilir

Türkiye’de her yıl 125 bin beyin kanaması vakası yaşanıyor.

Beyin kanaması, kafatasının altındaki damarların bütünlüğünün bozulması sonucunda beynin içinde veya üzerinde kan birikmesi ile meydana gelir. Aniden oluşabileceği gibi birkaç saat ya da birkaç gün içerisinde de oluşabilen beyin kanamasında erken müdahale oldukça önemlidir. Özellikle beyin kanamasının yaşandığı ilk saatlerde gerçekleştirilen müdahale, beyin dokusuna tekrar kan gitmesini sağlayarak beyin kanamasının neden olabileceği felç riskini de büyük ölçüde azaltır.

Yaşanan beyin kanaması vakalarının yüzde 70′i hipertansiyon kaynaklı meydana gelir. Ayrıca; 65 yaşın üzerinde olma, kalp, şeker hastalığı, damar sertliği, ailede yaşanmış beyin kanaması öyküsü, sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı, yüksek kolesterol, hareketsiz yaşam ve menopoz da beyin kanaması riskini artıran diğer faktörler arasında yer alır.

Beyin kanamasının belirtileri:

Beyin kanaması geçiren hastalarda genel olarak; uyuşukluk, bilinçte etkilenme, uyku eğilimi, konuşmada bozukluk ve şiddetli baş ağrısı görülür. Baş ağrısı, hastanın daha önce yaşadığı ağrılardan farklıdır. Şiddeti giderek artan baş ağrısı ile birlikte hastanın midesi de bulanır.

Rahatsızlıklar görülmeden önce kişilerin kendilerine iyi bakmaları gerektiğini belirten Özel Medline Aydın Hastanesi’nden Dr. XX, tavsiyelerde bulunuyor:

• Ceviz, balık, fındık, bal gibi içinde omega -3 bulunan besinler tüketin
• Stresten uzak durmaya çalışın
• Düzenli olarak egzersiz yapın
• Folk asit, B12 ve B6 vitaminlerinin bulunduğu besinleri tüketin
• Fast food tarzı beslenmeyin
• Alkol, şeker, çay ve kahve ve sigaradan uzak durun