SAĞLIKSIZ BESLENME REFLÜNÜN SEBEBİ OLABİLİR

Son yıllarda toplumda sık rastlanan hastalıklardan biri olan reflünün en önemli nedenleri arasında yanlış beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı yer alıyor. Erişkinlerin yaklaşık %25'ini etkisi altına alan reflü, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması şeklinde tarif ediliyor. Reflü; midede yanma / ekşime, ses kısıklığı, inatçı öksürük, boğazda takılma hissi, yorgun uyanma, ağız kokusu gibi belirtilerle kendini gösterir.
Mide içeriği, midenin salgıları nedeniyle asitlidir ve yemek borusunun tahrişine (yangısına ) neden olur. Reflü hastalığı, yemek borusunun alt ucunda yer alan, mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engelleyen kapağın gevşek olması ve bu nedenle mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Bu durum sıklıkla mide fıtığıyla birlikte yaşanır. Mide boşalım bozukluğu ya da bozulmuş yemek borusu hareketi bu hastalığı tetikleyen diğer nedenlerdir.

Reflü tanısı nasıl konur?

Reflü tanısında kullanılan çok sayıda yöntem vardır. Bunlardan gastroskopi, pHmetri ve manometri, kronik reflüsü olan ya da özellikle laparoskopik cerrahi düşünülen hemen her hastada hazırlık aşamasında mutlaka yapılır.

Tedaviyi kolaylaştırmak için yaşam tarzı değişikliği şart!
Reflü tedavisi, reflünün şiddetine ve ilerlemesine göre doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Hastanın yaşam tarzındaki düzenleyici önlemler ve diyet, tedavinin temelini oluşturur. Şişman hastalar zayıflamalı, öğünler sık aralıklı ve az miktarda tüketilmeli, akşam yemeği ile yatış arasındaki süre en az 2-3 saat olmalı, yatmadan önce atıştırma alışkanlığından vazgeçilmeli ve reflüsü olanlarda yatak baş tarafı yükseltilmelidir. Diyet ve yaşam biçimi değişiklikleri, reflü hastalığında tedaviye yardımcıdır ancak sıklıkla tek başına yeterli değildir.

Laparoskopik Cerrahi Tedavi

Reflü tedavisinde uygulanan laparoskopik tedavi yöntemi; hastaya büyük kazanımlar getirmiş, ameliyat sonrası iyileşme süresini çok kısaltmış, ağrıyı azaltmış, işe ve olağan yaşama dönüşü hızlandırmıştır. Laparoskopik müdahale karından yapılan, 0.5 ve 1 cm'lik küçük kesilerden girilerek uygulanan bir tekniktir. Eğer mide fıtığı varsa öncelikle fıtık onarımı yapılır. Ortalama 35-60 dakika süren ameliyattan 6 saat sonra hasta, odasında yürütülür ve geceyi hastanede geçirir. Birinci gün sabah hafif bir kahvaltı sonrasında evine gidebilir durumda olur. Evine gittiğinde yürüyebilir ve kendi işini yapabilir halde olan hasta 1 hafta boyunca sıvı ve yumuşak gıda tüketir. 7. günde yara pansumanları açılır ve diyet biraz daha zenginleştirilir. 2. hafta sonunda iyi çiğnemek ve yavaş yemek gerekliliği dışında bir kısıtlama kalmaz.