Kış hastalıkları orta kulak iltihabı nedeni.

Kış hastalıkları orta kulak iltihabı nedeni…

Havaların soğumasıyla birlikte nezle, grip ve kulak burun boğaz sorunları sıklıkla görülür. Orta kulak iltihabının en önemli belirtisi ağrıdır. Diğer belirtileri ise; işitme kaybı ve ateş yükselmesidir. Basınç artışı olduğundan, kulakta dolgunluk hissi uyanır. Ağrı hissi, eğilirken ya da otururken değişir. Eğildikçe basınç artışına bağlı olarak ağrı da artar. Dik otururken bu ağrı azalır. Basınç artışı sonucu kulak zarı delinirse, basınç dengelendiğinde ağrı azalır. Bu durumda kanlı ya da sarımsı renkte akıntı meydana gelir.

Orta kulak iltihabı genellikle bakterilere bağlı olarak gelişir. Bu iltihap yeni oluşmuşsa akut orta kulak iltihabı, uzun süreden beri var ve kendini kulak zarında bir delik ile gösteriyorsa kronik orta kulak iltihabı denir.

Çocuklarda daha sık görülür…

Çocuklarda, özellikle 6 ay- 2 yaş arasında orta kulak iltihabı daha sık görülür. Bunun en önemli nedeni; anotomik olarak östaki tüplerinin erişkindekine göre daha kısa ve yatay olmasıdır. Bu durum burun veya boğazdaki mikropların kolayca orta kulağa kadar ilerlemesine yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sistemi henüz yeni gelişmekte olduğundan sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirirler, bu da orta kulak enfeksiyonuna zemin hazırlar.

Tedavi

Akut orta kulak iltihabı genellikle antibiyotikler ve ağrı kesici ilaçlarla uygun şekilde tedavi edilir. Nadiren antibiyotiklere cevap alınamadığı durumlarda kulak zarını çizmek gerekebilir. Kronik orta kulak iltihaplarında ise nadiren ilaç tedavisi yeterli tedavi sağlar. Kronik orta kulak iltihaplarının tedavisi genellikle ameliyattır.