KIŞ AYLARINDA YÜZ FELCİNE DİKKAT

 

Kış aylarında aniden soğuyan havalar yüz felcine neden olabiliyor. Gözyaşı ve tükürük salgısının azalması, tat duyusunun bozulması ve gürültüye duyarlılık gibi ve ileri aşamalarda da yüzün bir tarafının işlevini yitirmesi şeklinde belirtiler veren yüz felcinde vakit kaybetmeden doktora başvurmak çok önemli.

Soğuk havaların yanı sıra açık bir otomobil penceresi, kasksız motosiklet kullanımı, deniz kenarında ya da teknede yüzün rüzgârdan korunmaması da yüz felci gelişimini kolaylaştırır. Çoğu hasta sabah uyandığında, aynanın karşısına geçince yüzünün bir tarafının hareket etmemesi nedeniyle kayıyor gibi olduğunu fark eder ve inme geçirdiklerini zanneder. 

Bazı durumlarda da aynı gün içinde gözlerde yanma, dudak etrafında karıncalanma veya su içerken suyu ağızda tutamama şikâyetleri ile hastalığın farkına varılır. Çoğu zaman da tablonun belirginleşmesi birkaç gün alır. Bu durum genellikle belirtiler ile birlikte kendini 10 gün içerisinde belli eder. 

Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Doktorunuz size ödem çözücü ilaçlar kullanmanızı, bunun yanı sıra fizyoterapiye başlamanız gerektiğini söyleyecektir. Yüz felci olan hastaların yüz egzersizleri çok önemlidir. Yüz felcinde yüz kaslarının hareket etmesini sağlamak için sakız çiğnemeli. Sakız çiğneyip balon şişirmek çene ve yüz kaslarını güçlendirir. Yüz felci hastaları, yüz kaslarına masaj yapmalı ve sıcak uygulaması ile yüz kaslarının çalışması sağlanmalıdır. 

Soğuktan kendinizi koruyun;

Aşırı soğuklarda vücut ısısını koruyacak giysiler tercih edilmelidir. Giysiler kuru kalmalı, terleme ve ıslanma durumunda değiştirilmelidir. Özellikle baş ve boynu soğuktan korumak için şapka, eşarp ya da kaşkol kullanılmalıdır. Soğuğa karşı duyarlı olan kulaklarda bu şekilde korunmalıdır. Cereyan yapacak şekilde pencereler açık bırakılmamalıdır. Banyo sonrası saçlar tam kurutulmalı ve ıslak saçla rüzgara karşı durulmamalıdır.