Kanserden korunmak için neler yapmalı?

Kanserden korunmak için neler yapmalı?

Kanser, ülkemizde ölüme neden olan hastalıklar arasında kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alıyor. Birçok kanser türü kişileri etkisi altına alırken, kadınlarda en çok meme ve rahim kanserleri görülüyor. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda görülen meme ve rahim kanserine karşı duyarlı olmaları, belirtileri dikkate almaları ve düzenli kontrollerini ihmal etmemeleri gerekmektedir.

Her hastalığın bir nedeni olduğu gibi kanserin de belli nedenleri vardır. Önce nedenlerin neler olduğuna, önlenebilir nedenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik neler yapılabileceğine dikkat çekilmesi gerekir.  Önlenemeyen nedenler var olduğunda ise nasıl takip edilmesi gerektiğinin bilincine varılması gerekir. Herkesin en azından toplumda en sık görülen kanserlerin belirtilerinin neler olduğunu, bu belirtilerin takip sürecine girmesi gerekip gerekmediğini bilmesi gerekir. Çünkü kanserde erken tanı ve tedavi bu hastalığı hiç yaşamamak kadar önemlidir. Geç farkına varılan kanser, cerrahi ve ilaç tedavisinin başarısını etkiler ve yaşam kalitesini belirgin derecede düşürür.

Kesintisiz derin bir uyku, sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivitelerle kansere karşı savaş açılabileceğini belirten Op. Dr. Hüseyin Kapu, kanserden korunmak için yapılması gerekenleri sıralıyor.

Sigarayı bırakın:

Sigara kullananlarda akciğer kanseri gelişme oranı, kullanmayanlara göre 20 kat fazladır. Akciğer kanserlerine yakalanan kişilerin yaklaşık yüzde 90’ında sigara kullanımına rastlanmıştır. Ağız içi, baş boyun bölgesi, ses telleri, idrar kesesi ve yolları kanserleri ile pankreas kanseri de tütün kullanımıyla doğrudan ilişkilidir. Kanserden korunmak için sigarayı bırakmak gerekir.

Kilonuzu kontrol altında tutun:

Kilo almayın ve ideal kilonuzu korumaya çalışın. Obezite ve menopoz sonrası şişmanlama meme kanseri için ciddi bir risk faktörüdür. Aynı zamanda düzenli olarak egzersiz yapmaya çalışın.  Egzersiz ve yürüyüş gibi hafif sporlar meme ve kolon kanseri riskini azaltır.

Akdeniz tarzı beslenmeye özen gösterin:

Yağlı ve yüksek kalorili gıdalardan uzak durun. Hayvansal proteinleri ve özellikle kırmızı eti az tüketin. Beyaz un ve beyaz şeker tüketimini hayatınızdan çıkarın ya da mümkün olan en az miktarda kullanın.  Paketlenmiş ve katkı maddesi ilave edilmiş taze olmayan ürünleri tercih etmeyin, taze ve doğal ürün kullanmayı seçin. Vücudunuz için gerekli miktarda omega-3 içerikli besinleri beslenme programınıza dahil edin. Yüksek lifli gıdalar, sebze, meyve, tahılları bol bol tüketmeye özen gösterin.

Sevdiklerinize vakit ayırın:

Kendinize ve sevdiklerinize vakit ayırın. Stresten uzak huzurlu bir aile yaşamı, iş ortamı dışında eğlenceli hobiler edinmek ve iyi bir dost çevresi kanserden korunmak için uygun ortamı sağlar.

Erken tanıyı ciddiye alın

Yılda en az bir kez check-up yaptırın. Doktora gitmek için mutlaka hastalanmayı ve hastalığın belirtilerinin ortaya çıkmasını beklemeyin. Unutmayın ki hastalığa ait belirtiler başladığında birçok kanser için çok geç olmaktadır. Rahim ağzı kanseri için her yıl pap smear, meme kanseri için 40 yaş ile 50 yaş arasında 2 yılda bir daha sonra yılda bir yapılacak mammografi taramaları, 50 yaş üstü kolonoskopi ve gaitada gizli kan analizleri, sigara içenlerde akciğer bilgisayarlı tomografi taramaları ile kanserleri tedavi edilebilir erken evrelerde yakalamak mümkün olabilir.