KALÇA AĞRISI KİREÇLENME BELİRTİSİ OLABİLİR...

Kalça eklemi, vücuttaki tüm ağırlığı taşıdığı için aşınma ve bozulmaya en sık uğrayan eklemdir. Bu nedenle günlük kullanımda kireçlenme olarak adlandırılan koksartroz kalçanın en sık rastlanılan hastalığıdır. Kalça ağrısının kireçlenmenin en önemli belirtisi olan kalça ağrısı daha çok orta ve ileri yaşlarda görülmektedir.

Kalça ağrısı

Kalça ağrısı, kireçlenmenin en belirgin özellikleri arasında yer alır. Yorgunluk, bacakların üzerinde duramama veya çeşitli hareketleri yapamama şeklinde tarif edilebilen ağrı, sıklıkla kasık ve uyluk ön yüzde hissedilir ve aktivite ile artarken istirahatte azalır. 

Fonksiyon

Kalça kireçlenmelerinin ilerleyen dönemlerinde fonksiyonel kısıtlılık da gözlemlenir. Hastalık ilerledikçe kalçada deformasyon başlar ve topallama daha da belirginleşir. Yürümek ve özellikle merdiven inip çıkmak zorlaşır. Kalça kireçlenmesi çoğunlukla tek taraflıdır. Ancak tek bir taraftaki kalça kireçlenmesi, ilerleyen zamanlarda diğer kalçayı da etkiler. Fonksiyonel kısıtlılığın ölçümlendirebilmek için yürüme mesafesi, baston kullanma, merdiven inip çıkma, ayakkabı çorap giyme gibi günlük aktiviteler sorgulanır.

Radyoloji

Kalça kireçlenme tedavisinde radyolojik değerlendirilmeden de yararlanılır. Ancak orta veya ileri derecede gelişmiş radyolojik değişiklikler tek başına cerrahi endikasyonu belirlemede yeterli olmayabilir. Bu nedenle hastanın şikâyetleri göz önünde bulundurularak ek araştırmalar da yapılabilir.

Total kalça protezi

Kalça eklemi kireçlenmesi medikal tedaviye rağmen geçmiyor ve günlük yaşamı engelleyecek kadar rahatsız ediyorsa kalça protez ameliyatı ile tedavi edilir. Protez, kalçada eklem yapan iki kemiğin eklem yüzeylerinin kesilerek çıkarılması ve bu yüzeylerin metal ve plastik parçalar ile kaplanmasıdır. Total kalça protezinde en sık karşılaşılan soru; yapılan kalça protezinin ne kadar ömrü olduğudur. Burada hastanın kişisel özellikleri; yaş, cinsiyet, ağırlık ve hareket seviyesi belirleyicidir. Başarı ile gerçekleşen operasyonların ardından hastalar protezlerini 20-30 yıl kadar kullanabilir. Deneyimli ekip, kaliteli protez seçimi, hasta doktor uyumu ve önerilerin tam yerine getirilmesiyle daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir.