HİPERTANSİYONDAN KORUNMAK İÇİN SOFRANIZDAN TUZU KALDIRIN!

Giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, sağlıksız beslenme ve yiyeceklerdeki tuz oranın artması toplumda hipertansiyon hastalığının artışına neden oluyor. Hipertansiyonun kan basıncının (tansiyonun) normal değerlerinden yüksek olması durumudur. Hipertansiyon tuz ilişkisi ve hipertansiyondan korunmak için yapılması gerekenler...

Kan basıncı (tansiyon) yaş, cinsiyet, ırk, genetik özellikler, fiziksel aktivite, dinlenme gibi faktörlerden etkilenir. Bu nedenle tansiyonun günün farklı zamanlarında üç defa ölçülüp ortalaması alınmalıdır.

Normal kan basıncı 120/ 80 mm hg (civa) basıncıdır (Halk arasında 12'ye 8 denir). Tansiyon bu değerin üzerinde ise kişi hipertansiyon hastası adayıdır. 

Tansiyon hastalığına gelişmiş ülkelerde ve şehirlerde daha sık rastlanır. Bunun en önemli nedenleri arasında ise beslenme alışkanlıkları ve tuz tüketimi vardır. Tuzdaki sodyum klorürün su tutucu bir madde olması, yüksek tansiyona sebep olur. Sağlıklı insanların günlük alması gereken tuz miktarı 6 gramı geçmemelidir. Bu miktarının üzerindeki tuz tüketimi; hipertansiyon, kalp krizi, inme, kalp yetmezliği gibi ciddi hastalıkları tetikleyebilir.

Sessiz katil hipertansiyon kapımızı her an çalabilir. Sofralarınızdan tuzu kaldırın!

Hipertansiyon, ciddi bir belirti vermeden ilerleyen sinsi bir hastalıktır. Sanıldığından çok daha sık görülen bu problem; sadece genetik mirastan veya fazla kilolardan da kaynaklanmıyor. Böbrek hastalıkları, böbrek üstü bezi, selim ve habis tümörler, beyin tümörleri, seker hastalığı, metabolik ve hormon hastalıkları, stres ve depresyonun hipertansiyonu tetikleyebileceği de çok iyi biliniyor. Hipertansiyon özellikle 40 yaşlardan sonra herkesin karşılaşabileceği önemli ve tehlikeli sağlık sorunlarından biri olarak görülüyor. 

Sessiz katil; Hipertansiyon; kalp, böbrek, beyin ve gözlere zarar vermedikçe farkına bile varılmadan ilerliyor. Tansiyon yüksekliği ile birlikte olduğu kabul edilen baş ağrısı, baş dönmesi, hâlsızlık, nefes darlığı, çarpıntı, kulak, boyun ve enseden basınç hissi, göz kararması gibi işaretlerde olmadan da tesadüf olarak küçük tansiyonu 10’ a büyük tansiyonu 20’nın üzerine çıkabilir. Kan basıncı saatten saate, günden güne, ruh haline, uyku stres ve gerginlik düzeyine, alkol ve yiyecek tüketimine göre değiştiği için tansiyon yüksekliğine karar vermeden önce üst üste sıkça ölçümler yapılmalıdır. 

Ülkemizde genel olarak tuz tüketimi ortalamanın üstündedir. Bir kişinin günlük tuz tüketimi normalden 3 kat fazladır. Ayrıca erkeklerin kadınlardan daha fazla tuz tükettiği de tespit edilmiştir. Hipertansiyondan ve olumsuz sonuçlarından korunmak için önlemler almak gerektiğini belirten Dr. Ahmet Dinç, önerilerde bulunuyor.

Hipertansiyondan korunmak için;

• Fazla kilolardan kurtulmak
• Fiziksel aktiviteyi alışkanlık haline getirmek 
• Günde 30-40 dakika yürümek 
• Stressiz, huzurlu bir yaşam tarzı oluşturmak
• Özellikle aşırı tuz tüketiminden korunmak için sofralardan tuzlukları kaldırmak gerekiyor.