Hava değişimleri baş ağrısını tetikliyor

Hava değişimleri baş ağrısını tetikliyor…

Son dönemlerde havanın bir ısınıp bir soğuması pek çok hastalığı beraberinde getirmekle birlikte; şiddetli baş ağrılarına da neden oluyor. Basınç, ısı, nem ve rüzgâr gibi hava özelliklerinin ani değişimi de ağrıyı başlatabiliyor. Baş ağrısından korunmak için yapılması gerekenler.

Güneş ışığı baş ağrısını yatıştırıyor…

 

Mevsimsel geçiş dönemlerinin yaşandığı bugünlerde sıklıkla yaşanan baş ağrılarının önüne geçilmesi için uyarılarda bulunan Uzm. Dr. Melih Vural; hava basıncında ani düşme, nem artışı ve rüzgârın şiddetlenmesi gibi hava özelliklerinden daha çok migren ataklarını tetiklediğini belirterek, bu durumun var olan ağrıyı kötüleştirdiğini diğer yandan yüksek hava basıncı ile birlikte aşırı olmayan kuru hava ve parlak güneş ışığının baş ağrısını yatıştırdığını belirtiyor.

 

Korunmak için ne yapılmalıdır?

 

Baş ağrılarını kısmen de olsa kontrol altına almak için; uyku düzenine, sağlıklı beslenmeye, stresten uzak kalmaya, egzersiz yapmaya, alkol ve sigaradan uzak durmaya dikkat edilmelidir. Ayrıca ağrıyı oluşturan tetikleyici faktör saptanabiliyorsa bunlara maruz kalmamak gerekir. Örneğin ıslak saç ağrı nedeni oluyorsa, banyo sonrası saçı iyice kurutmak gerekir.

 

Migren atakları yaşamınızı çekilmez kılabilir

Migren ağrısının bulguları belirli özellikler gösterir.  Asıl yakınma genellikle başın bir yarımını etkileyen, oldukça şiddetli, zonklayıcı karakter gösteren ağrının varlığıdır. Bulantı, kusma, gürültü ve ışığa karşı duyarlılık genellikle ağrıya eşlik eder. Bir migren atağı birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir.

Migreni tetikleyici faktörler nelerdir?

— Diyet (açlık, alkol, katkı maddeleri, belirli yiyecekler)

— Biyolojik faktörler (uyku ve düzen değişikliği)

— Hormonal faktörler (adet dönemleri)

— Çevresel faktörler (parlak ışık, koku, yükseklik, hava değişimi)

— Fiziksel faktörler (egzersiz, cinsel ilişki)

— Stres, anksiyete (kaygı), hayal kırıklığı

— Baş-boyun ağrıları

— Kafa travması