Güneş yanıkları en çok çocukları etkiliyor

Denize ve havuza girmek, kumdan kale yapmak ve sahil kenarında oyun oymak en çok çocukları sevindirir. Ancak güneşin zararlı ışınlarından da en çok açık ve hassas tenli çocuklar etkilenir. Güneş yanıkları bakımından açık tenli olan, açık renk gözlü bebekler ve çocuklar daha riskli bir grup içinde yer alırlar.

Güneş yanıkları, ciltte önce kızarıklık, daha uzun süreli hasarlarda da içi su dolu baloncuklara sebep olur. Kızarıklık, ağrı, şişme güneşten 2-4 saat sonra başlar, 24 saatte maksimuma ulaşır. 
Güneşin zararlı ışınlarından çocukları korumak için nelere dikkat etmeli?

• Özellikle 6 aydan küçük bebekler direkt güneşe çıkarılmamalı,

• Güneşe çıkacak çocuklara kollarını ve omuzlarını koruyacak giysiler giydirilmeli ve mutlaka şapka takılmalı, 

• Çocuklar güneş ışınlarının en yoğun olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında güneşe çıkartılmamalı. Mümkün olduğunca gölgede bulunmalarına özen gösterilmeli, 

• Güneşe çıkacak çocuklara mutlaka yüksek korumalı güneş kremleri uygulanmalı. 

Hangi güneş kremleri, nasıl uygulanmalı?

Güneş kremi seçerken koruma faktörünün 30’dan yüksek olmasına dikkat etmek gerekir. Güneş kremleri 3-4 saatte bir yeniden sürülmeli. Güneş kremleri çocuk denize ve havuza girdikten sonra da tekrar uygulanmalıdır.

Güneş yanığı olursa ne yapmak gerekir?

Güneş yanığı olmuş çocuğu ılık bir duşa sokmak onu rahatlatır. Aynı zamanda güneş ve sıcak nedeniyle su kaybetmiş çocuğa bol bol su içirilmelidir. Yanan cildi biraz daha rahatlatmak için nemlendirici kremler uygulanabilir. Bu kremler özellikle cildin soyulmaya başladığı dönemde kuruyan cilde uygulanabilir. Su toplamış ve acı veren yanıklar için ise doktora başvurmak gerekir. Doktor, yanığın derecesine göre uygun antibiyotikli kremler önerecektir.