ÇOK ÇALIŞANLARIN RAHATSIZLIĞI: BOYUN KİREÇLENMESİ

Boyun ağrısı, boyun hareketlerinde kısıtlılık ve kaslarda gerginlik gibi şikâyetlere neden olan boyun kireçlenmesi, özellikle bilgisayar başında uzun saatler geçiren kişilerde sıklıkla görülüyor. Son yıllara oldukça sık rastlanan boyun kireçlenmesi hareketsiz çalışma ortamı sunan birçok mesleğin neden olduğu bir rahatsızlık olarak ortaya çıkabiliyor. 

Boyun kireçlenmesi, boyun omurlarının ve aralarında bulunan disk yapılarının yıpranması sonucu ortaya çıkar. Meydana gelen bu değişiklikler, omuriliğin geçtiği kanalı veya omurlar arasından çıkan sinirlerin geçtiği kanalları daraltarak sinirlerde bası oluşturur. Bu basıya bağlı olarak boyunda ve kollarda ağrı ve uyuşma ortaya çıkar.

Boyun kireçlenmesi ileri yaştakilerde, fiziksel olarak ağır işlerde veya uzun süre aynı pozisyonda çalışanlarda, stresli bir işi olanlarda, kilolu kişilerde ve skolyoz rahatsızlığı olan kişilerde sıklıkla görülür.

Boyun kireçlenmesinin belirtileri nelerdir?

• Boyunda şiddetli ağrı. Bu ağrı genellikle boyun hareketleriyle artar ve dinlenince azalır.

• Kol ağrısı, uyuşma, kas güçsüzlüğü ve duyu kusurları. 

• Omuzlara ve sırta yayılan ağrı.

• Ağrı süresinin artmasıyla birlikte uyku bozukluğu, huzursuzluk ve depresyonda görülebilir. 

Boyun kireçlenmesinde teşhis:

Düz röntgen filmleri, boyundaki fıtığa ait düzleşme, eklem aralığında daralma, boynun açılanması ve kireçlenmelerini gösterir. MR ve tomografi boyun fıtığının ve kireçlenmelerinin değerlendirilmesinde ileri tetkik metodlarıdır ancak çoğu hastada gerekli değildir.

Boyun kireçlenmesinde fizik tedavinin önemi...

Boyun kireçlenme tedavisi sırasında izlenecek yol kireçlenmenin neden olduğu ağrıların şiddetine bağlıdır. Ağrıların nedeni tam olarak belirlendikten sonra fizik tedavi uzmanı tarafından belirlenecek hareketlerin uygulanması ile boyun kemiklerinin üzerinde bulunan ağırlığı hafifleten kasların geliştirilmesi sağlanır. Ağrının yoğun olarak yaşandığı dönemlerde boyunluk takmak bir çözüm olabilir. Ancak boyunluk sürekli olarak kullanılırsa boyun kaslarını zayıflatabilir. Sıcak veya buzlu kompres, masaj ve günlük yapılan egzersizler boyun kireçlenme tedavisi için kullanabileceğiniz bazı yöntemlerdir.