Çağın hastalığı “Alzheimer”

Çağın hastalığı “Alzheimer”

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin insan yaşamına olumlu katkılarından biri de insan ömrünün uzaması oldu. Ancak görülme sıklığı her geçen gün artan Alzheimer, kişilerin ilerleyen yaşları ile ilgili endişe duymasına neden oluyor.

 Geri dönüşümü olmayan ve ilerleyen bir hastalık olan Alzheimer, halk arasında bunama olarak bilinir. Beynin belli bölgelerinde, bilinmeyen bir nedenle birtakım proteinler birikir. Bu da beyindeki haberleşmeyi sağlayan sinir hücrelerinin hasar görmesine yol açar. Alzheimer, bellek ve bilişsel işlevlerde günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayacak derecede kronik ve ilerleyici kayıplara neden olur.

Alzheimer’ın nedenleri:

Yapılan araştırmalar Alzheimer’ın; kalıtsal faktörler, beyinde protein birikimi, beyin hücrelerinin ölümü, sinirsel iletimin bozulması ve çeşitli zehirli maddeler nedeniyle ortaya çıktığını göstermektedir. Yaş ilerledikçe de Alzheimer’ın görülme ihtimali artar. Hastalarının sadece yüzde 10’unun ailesinde Alzheimer varlığı tespit edildiği için sadece kalıtsal faktörlere bağlı olduğunu söylemekte doğru değildir.

Alzheimer, yavaş ilerleyen ve sinsi bir hastalıktır. Beyindeki sinir hücreleri yok olmaya başlamıştır. Önceleri kısa süreli unutkanlıklar şeklinde ortaya çıkar. Örneğin, hasta bir gün önce ne yaptığını, ne yediğini hatırlayamaz. Hastalık ilerledikçe, kişinin günlük işleri aksamaya başlar. Sorduğu bir şeyi tekrar sorar, yakınlarını tanıyamaz hale gelir.

Alzheimer hastalığı kimlerde görülür?

İnsan ömrünün uzamasıyla birlikte hastaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bugün dünyada 20 milyondan fazla Alzheimer hastası vardır ve bu hastaların yaklaşık 300 bini ülkemizdedir. 2050 yılında Alzheimer hastalarının sayısının 4 katına çıkacağı tahmin edilmektedir.

Alzheimer’ın görülme sıklığı kadınlarda daha fazla olup, hastalık belirtileri genellikle 60 yaşından sonra başlar. Görülme sıklığı 65 yaşından sonra her 5 yılda bir iki katına çıkarak 85 yaşında bu oran yüzde 35'lere ulaşır. 80-85 yaşın üzerindeki, her iki kişiden birinde Alzheimer görülmektedir. Alzheimer, kırk ve ellili yaşlarda da ortaya çıkabilir. Fakat diğer yaşlara göre sık karşılaşılan bir durum değildir.