Böbrek taşı tedavisinde yeni yöntem “Perkutan Nefrolitotomi”

Böbrek taşı tedavisinde yeni yöntem “Perkutan Nefrolitotomi”

Şiddetli böbrek ağrısına neden olan böbrek taşı, erkeklerde kadınlara oranla en az üç kat daha yaygın olarak görülür. Böbrek taşı genellikle “böbrek koliği” denen tipik sancı­ ile fark edilmektedir. Perkutan Nefrolitotomi yöntemi, hastaların ameliyattan 24 saat sonra ayağa kalkmalarına olanak sağlamaktadır.

Perkutan Nefrolitotomi, böbrek taşı, tümör, daralma gibi problemler yaşayan hastalara, ağrı çekmeden ve kısa sürede sosyal yaşama dönebilme imkânı veren kesisiz kapalı ameliyat yöntemidir. Bu yöntem ile hastaların bir gün içerisinde ayağa kalkıp, en fazla 7 gün içerisinde de normal hayatlarına dönebilmektedir. Açık cerrahi yöntemlerine göre çok daha avantajlı olan Perkutan Nefrolitotomi yöntemi, gebelik ve kanama problemi olan hastalar dışında tüm hastalara ve taşların hemen hemen hepsine uygulanabilmektedir.

Perkutan Nefrolitotomi yöntemi ile hastanın sırt bölgesinde açılan 1 santimlik kesiye yerleştirilen endoskop ile böbrek içindeki taşlar parçalanarak dışarı alınıyor. Yüzde 99 oranında başarı sağlanan yöntem ile en sert taşlar bile rahatlıkla kırılabilmektedir. Vücut dokularının normal yapısının koruyan yöntemin bir avantajı da nekahet süresinin oldukça kısa olması. Hasta, ameliyat yapıldıktan 24 saat sonra, ayağa kalkar dolaşır ve bir gün sonra da evine gidebilir. İyileşme süresi 7 ila 15 gün arasında değişmektedir..

Perkütan Nefrolitotomi, açık böbrek taş ameliyatı ile karşılaştırıldığında oldukça kısa bir sürede tamamlanır. Ameliyat işlemi sırasında taşı temizlemek için pnömotik litotripsi ve lazer litotripsi kullanılır. Bu teknolojiler yardımı ile tüm böbreği kaplayan ve büyük hacimli taşlara da müdahale edilebilir.