Bahar Yorgunluğu Kapınızı Çalmasın

Kendinizi halsiz ve bitkin hissediyorsanız, çoğu zaman yataktan kalmak bile istemiyorsanız nedeni ‘bahar yorgunluğu’ olabilir.
BAHAR YORGUNLUĞU KAPINIZI ÇALMASIN!
Kendinizi halsiz ve bitkin hissediyorsanız, çoğu zaman yataktan kalmak bile istemiyorsanız nedeni ‘bahar yorgunluğu’ olabilir. Bahar yorgunluğuna karşı; dengeli beslenebilir, düzenli spor ve zihni boşaltacak aktiviteler yapabilirsiniz 
Havalar soğumaya ve aydınlık saatler azalmaya başladı. Vücudumuz ve zihnimizin bu değişikliklere adapte olmaya çalıştığı bu dönemde, uzmanlar bahar yorgunluğuna karşı uyarıyor.  Bahar aylarında yorgunluk, gerginlik, isteksizlik, ağrı gibi şikayetlerin arttığı belirtiliyor. Bu şikayetlerin kişinin iş ve  yaşam kalitesini ciddi oranda düşürdüğünü ifade eden uzmanlar, “Kişi kendini halsiz ve bitkin hissediyor,  çoğu zaman yataktan kalkmak dahi istemiyor, vücudundaki ağrılar artabiliyor. Bu  durumun nedeni doğa ile birlikte vücut kimyasının da mevsimlere göre değişiyor olması. Vücut kış mevsimine hazırlanıyor. Kişinin yemek, uyku, yaşam düzeni değişiyor” diyor.

BÜYÜKŞEHİR İNSANI DAHA YOĞUN YAŞIYOR

Büyük şehirlerde yaşayan insanların,  bahar yorgunluğunu, küçük yerleşim yerlerinde yaşayan insanlara oranla daha yoğun yaşadıklarını belirten uzmanlar “ Hava kirliliği, trafik, stres, hızlı ve daha zorlayıcı hayat şartları nedeniyle büyük şehirlerde yaşayan insanlarda bahar yorgunluğu kasaba veya küçük şehirlerde yaşayanlara oranla uzun ve ağır geçebiliyor” şeklinde konuşuyor.

İŞ VERİMİNİ AZALTIYOR
Bahar aylarında en sık alerjik reaksiyonlar, romatizma, solunum yolu hastalıkları ve mide rahatsızlıklarının artış gösterdiğini söyleyen uzmanlar, bu durumun  kişinin iş verimini azalttığını belirtiyor ve “ Çalışmak istememe, fiziksel şikayetler nedeniyle işe adapte olamama, konsantrasyon eksikliği iş yerlerinde bu dönem yaşanan en büyük sorunların başında geliyor.” diyor.
BAHAR YORGUNLUĞUNA KARŞI 
·         Alkol ve sigara gibi bağımlılık yapan maddelerden uzak durun.
·         Her zamanki saatinizde yatıp, her zamanki saatinizde uyanmaya çalışırsanız vücudunuzun biyoritmini korumuş olursunuz.
·         Yapacağınız yürüyüşler kan dolaşımınızın hızlanmasına ve düzgün nefes alıp vermenize yardımcı olur. Açık havada bol bol yürüyün.
·         Bol sebze ve meyve yiyin! (Baharda vücudun vitamin ve mineral ihtiyacı artıyor. Özellikle B ve C vitamini ve potasyum)
·         Günde 3lt. su için! (yemek yemeden, yatmadan önce az az)
Çalıştığınız yeri doğal ışıkla aydınlatın ve sık sık havalandırmaya çalışın.